Ambasadorji integritete so projekt Komisije, s katerim s pomočjo znanih Slovenk in Slovencev ozaveščamo o pomenu integritete v družbi.

Na Komisiji za preprečevanje korupcije izvajamo številne aktivnosti informiranja in ozaveščanja o pomenu krepitve integritete (posameznika) in preprečevanja korupcije za družbo prihodnosti. Integriteta skupaj s transparentnostjo in odgovornostjo tvori imunski sistem družbe in je ključ do zaupanja v institucije in posameznike. Čas je, da končno postane standard v slovenski družbi.

V letu 2023 smo v tednu, ko tradicionalno obeležujemo mednarodni dan boja proti korupciji, s projektom Ambasadorji integritete posebno pozornost namenili vlogi in pomenu integritete (ki vključuje tudi poštenost, pravičnost itd.) za družbo prihodnosti. Na Komisiji smo namreč prepričani, da uspešno preprečevanje korupcije temelji na krepitvi integritete kar najširšega kroga posameznikov. S svojimi odgovornimi ravnanji, ki sledijo temu, kar je prav, lahko namreč prav vsak posameznik prispeva k boljši družbi. Ozaveščanje o pomenu integritete pa se mora začeti zgodaj – v okviru družine in vzgojno-izobraževalnega sistema – saj se takrat izoblikujejo posamezniki, ki bodo nekoč vodili našo družbo.

S projektom bomo te teme še bolj približali širši javnosti in tako poskrbeli, da se o njih čim več pogovarjamo, da o njih razmislimo in se ustrezno odzovemo, ko se znajdemo pred izzivi, ki jih predstavljajo.

Naši ambasadorji integritete nam vsak na svoj pristen način, s svojo pripravljenostjo ozaveščati, da je vredno biti pošten, pomagajo doseči mlade in širšo javnost ter jim tako na čim bolj poljuden način približati vsebine, ki so včasih strokovno zapletene, a so hkrati zelo pomembne za boljšo družbo in prihodnje generacije.

Leta 2023 so kot prvi ambasadorji integritete to postali vrhunska smučarka Ilka Štuhec, vrhunski smučarski skakalec Žiga Jelar in selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek. Tudi v 2024 nadaljujemo zgodbo glasnikov pravih vrednot in tri nove ambasadorje smo javnosti predstavili na slavnostnem dogodku ob 20-letnici delovanja Komisije. Pridružili so se nam akademski glasbenik, imitator in satirik Tilen Artač, humanitarka in podjetnica Ana Lukner Roljić in poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan.

Želimo si, da bi se v naš projekt vključilo še več zaupanja vrednih posameznikov, saj verjamemo, da lahko skupaj dosežemo več, kot lahko doseže vsak od nas sam

Ana Lukner Roljić (foto: Sandra Vidmar)
Ana Lukner Roljić (foto: Sandra Vidmar)

Ana Lukner Roljić je ena izmed najbolj vplivnih podjetnic in filantropinj v Sloveniji, znana po svoji neomajni predanosti socialni pravičnosti, pomoči sočloveku in zavezanosti etičnim načelom. Kot ustanoviteljica humanitarne organizacije Anina zvezdica, ki že več kot desetletje nudi pomoč družinam v stiski, je postala sinonim za zaupanje, solidarnost in nesebično pomoč. Njeno poslanstvo, ki temelji na vrednotah poštenosti, empatije in enakosti, je iz lokalne skupnosti preraslo v mednarodno priznan projekt, ki spodbuja odgovorno in etično ravnanje.

Poleg humanitarnega dela je Ana tudi uspešna podjetnica z bogatimi izkušnjami na področju inovacij in podjetništva. Je ustanoviteljica podjetja Truhoma, platforme, ki uvaja inovativne pristope v humanitarnem delovanju, saj s pomočjo tehnologije blockchain zagotavlja popolno preglednost donacij in s tem gradi zaupanje ter poštenost v sistemu pomoči. Ana deluje kot svetovalka za številna globalna podjetja, kjer pomaga pri razvijanju trajnostnih poslovnih modelov, ki temeljijo na etičnem delovanju. S svojim delom v poslovnem svetu in na področju družbene odgovornosti širi zavedanje o pomenu transparentnosti in etičnosti v vseh plasteh življenja.

Kot ambasadorka integritete želi Ana Lukner Roljić ozaveščati o ključni vlogi poštenja in odgovornosti v družbi. Prepričana je, da se trajnostna družba lahko gradi le na vrednotah, kot so integriteta, zaupanje in sočutje, ki morajo biti prisotni tako v poslovnem kot osebnem življenju.