Instituti
Integriteta
Kaj je integriteta?
»Integriteta je pričakovano delovanje in odgovornost posameznikov in organizacij pri preprečevanju in odpravljanju tveganj, da bi bila oblast, funkcija, pooblastilo ali druga pristojnost za odločanje uporabljena v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi cilji in etičnimi kodeksi.« (3. točka 4. člena ZIntPK)
Integriteta pomeni:
da ravnamo pošteno in odgovorno,
da ravnamo in se odločamo skladno z veljavnimi moralnimi in etičnimi pravili in zakoni,
da ne dajemo prednosti lastnim koristim, temveč koristim širše javnosti,
da govorimo to, kar mislimo, in delamo to, kar govorimo,
tudi, ko nihče tega ne vidi,
in za to ne pričakujemo pohvale ali kakršne koli koristi.
Takšne osebe ravnajo v skladu z integriteto.
Osebe z integriteto zaposlujejo organizacije. Organizacije, ki zaposlujejo osebe z integriteto ter delujejo transparentno in skladno z moralnimi in pravnimi pravili, so organizacije z integriteto. Orodje, ki pomaga ohranjati in krepiti integriteto organizacij, je načrt integritete.
Organizacije in posamezniki sestavljajo družbo z integriteto.
Zakaj je integriteta pomembna?
Oseba z integriteto se vedno odloča po enakih, trdnih načelih ter deluje pošteno in v skladu z zakoni, zato jo drugi spoštujejo, se nanjo zanesejo in ji zaupajo.
Organizacija z integriteto uživa zaupanje in spoštovanje strank, zaposlenih in širše družbe, zato ima nedvomno prednost pred ostalimi organizacijami, ki se teh načel ne držijo.
Družba z integriteto hitro prepozna in ustrezno sankcionira kršitve, kar zmanjšuje tveganja za nastanek nepravilnosti, povečuje zaupanje in krepi občutek varnosti. Takšna družba zagotavlja svojim prebivalcem in organizacijam pravice, ki jim pripadajo.
Še posebej pomembno je, da s svojim zgledom in etičnim ravnanjem za krepitev integritete in zmanjševanje tveganj za neetična dejanja skrbijo funkcionarji in najvišji predstavniki oblasti. Vsi subjekti javnega sektorja morajo pri svojem delu spoštovati ne le zakone, ampak tudi njihove namene in cilje.
»Prisotnost integritete pomeni odsotnost korupcije.«
Kršitve integritete
Cilj ZIntPK je krepitev integritete in zaupanja v pravno državo ter preprečevanje korupcije. To so namreč temelji zakonitega, transparentnega in poštenega delovanja pravne države.
Komisija za preprečevanje korupcije v primeru suma kršitve integritete uradne osebe uvede postopek.
Več o kršitvah integritete lahko prebereta s likom na spodnji link.