Novice
Mednarodno
Na obisku delegacije BIH o resničnem pomeni protikorupcijskih agencij
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija) dr. Robert Šumi in svetnica Komisije za evropsko in mednarodno sodelovanje Barbara Fürst sta se udeležila srečanja delegacij Republike Slovenije in bosanske Agencije za preprečevanje korupcije in koordinacijo boja proti korupciji (APIK). Dvodnevno srečanje, namenjeno informiranju tujih gostov o delovanju slovenskega protikorupcijskega sistema in pomoči pri iskanju rešitev za izzive, s katerimi se v luči približevanja standardom Evropske unije soočajo v APIK, se bo zaključilo jutri.
Študijski obisk je v prostorih Centra odličnosti v financah (CEF) potekal v okviru projekta Podpora učinkovitosti in preglednosti javnih financ. Po pozdravnih besedah predstavnikov CEF so zbrane nagovorili dr. Robert Šumi, Ivana Nedižavec Korada, namestnica direktorice CEF, Urška Cvelbar, generalna direktorica Direktorat za finančni sistem Ministrstva za Finance, Damjana Slapar Burkat, direktorica Uprave za nadzor Generalnega finančnega urada Finančne uprave Republike Slovenije (FURS), in mag. Anika Vrabec Božič, direktorica Urada Republike Slovenije za preprečevanje pranja denarja (UPPD).
Predsednik Komisije je osvetlili njeno delovanje in izzive, s katerimi se pri tem srečuje. Opisal je razvoj Komisije kot neodvisnega državnega organa in poudaril njeno neodvisnost od političnega vpliva, ki pa se, pravi dr. Šumi, žal konča pri financiranju. Poudaril je, da je Komisija eden od organov, ki zagotavlja vladavino prava, tudi skozi svoje poslanstvo - transparentnost, integriteto in odgovornost. Kot enega od izzivov je med drugim navedel tudi položaj Slovenije na lestvici Indeksa zaznave korupcije (CPI) Transparency international, kjer že nekaj let stagnira. Kot poglaviten razlog za ta pojav je izpostavil nesprejetje sistemskih ukrepov za boj proti korupciji, med drugim tudi odlašanje sprejetja Resolucije o preprečevanju korupcije v RS. Za konec je poudaril resničen pomen vloge protikorupcijskih agencij kot imunskega sistema države.
V nadaljevanju dneva sta delegaciji naslovili mednarodne standarde na področju preprečevanja korupcije s poudarkom na zahtevah Evropske unije. Gostje so predstavili delo na področju preprečevanja in izkoreninjenja korupcije v Bosni in Hercegovini (BIH) ter izpostavili nekatere ključne težave, s katerimi se pri tem srečujejo. Delegaciji sta ob koncu še osvetlili potencial protikorupcijskih institucij BIH za pridružitev mednarodnim organizacijam s področja preprečevanja korupcije.
Obisk delegacije se bo nadaljeval jutri s plenarnim sestankom vseh sodelujočih institucij in predstavitvijo sodelovanja med UPPD, FURS in Komisijo. Tuji gostje bodo spoznali pravno podlago za sodelovanje med organi in njegov statistični presek, slovenska delegacija pa se bo seznanila z izkušnjami gostov na področju sodelovanja med različnimi institucijami. Naslovili bodo tudi izzive in potencial za aktivnejše sodelovanje med APIK in Komisijo.