Integriteta je osnova za trajnostni gospodarski razvoj

10. 12. 2024

Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) in Slovenski državni holding (SDH) sta danes na Bledu na dogodku Integriteta v gospodarstvu, ki je potekal v okviru Tedna preprečevanja korupcije 2024, izpostavila pomen skupnih prizadevanj za krepitev integritete v gospodarstvu. Dogodek je združil številne deležnike iz družb s kapitalsko naložbo države ter javnega in zasebnega sektorja z namenom iskanja rešitev za krepitev etičnih standardov in poštenega poslovanja v slovenskem gospodarstvu in širše.

Predsednik Komisije dr. Robert Šumi med nagovorom
Predsednik Komisije dr. Robert Šumi med nagovorom

V uvodnih nagovorih sta predsednik Komisije dr. Robert Šumi in predsednik uprave SDH mag. Žiga Debeljak izpostavila pomen integritete kot osrednje vrednote, ki omogoča transparentno in odgovorno poslovanje ter hkrati zmanjšuje tveganja za korupcijo. »Za napredek pri preprečevanju korupcije je nujno zmanjšati razkorak med zakonodajo in prakso, kar je možno doseči s krepitvijo integritete, odgovornostjo, transparentnostjo in dobrim zgledom. Seveda pa gre to z roko v roki le s sodelovanjem vseh nas in s strateškim pristopom na državni ravni,« je poudaril dr. Robert Šumi.

V SDH pa so izpostavili, da bodo integriteti tudi v prihodnje namenil upravljavsko prioriteto. Z upravljavskimi ukrepi želijo doseči, da se bodo priporočila in pričakovanja SDH na ravni družb portfelja v celoti uresničevala. S tem namenom bodo še naprej te cilje podpirali z izobraževalnimi dogodki, nadgradnjo usmeritev, priporočil in dobrih praks, kjer bo to treba, in tudi s sodelovanjem pooblaščencev družb s področja skladnosti poslovanja in integritete. »To pomeni, da bomo še naprej krepili sodelovanje, vse s ciljem, da damo ustrezno težo temu področju za njegov razvoj,« so povzeli v SDH.

Osrednje teme dogodka so bile povezane s krepitvijo osebne integritete vodilnih v času družbenih in gospodarskih kriz, prizadevanji za krepitev integritete v slovenskem gospodarstvu ter uveljavljanjem ničelne tolerance do korupcije. Na dveh okroglih mizah so predstavniki gospodarstva in interesnih združenj poudarili, da morajo podjetja krepiti svoje notranje nadzorne sisteme ter spodbujati etično kulturo na vseh ravneh delovanja. Razpravljali so o vlogi integritete za dolgoročno uspešnost podjetij ter poudarili potrebo po sodelovanju med državo in zasebnim sektorjem.

Postavljanje temeljev za zaupanje

Udeleženci so se strinjali, da lahko trajnostni gospodarski razvoj temelji le na poštenem poslovanju, kjer so etični standardi jasno določeni in dosledno uveljavljeni. Predstavniki Komisije in SDH so pozvali vse deležnike k nadaljnjemu sodelovanju za doseganje višje ravni zaupanja tako znotraj podjetij kot v širšem poslovnem okolju. Dogodek je tako bil še en korak k vzpostavitvi trdnih temeljev za transparentno poslovanje in večje zaupanje v slovenski gospodarski sistem, pa tudi v družbo nasploh.

V Tednu preprečevanja korupcije bo Komisija poleg današnjega dogodka organizirala še tri. Jutri, v sredo, 11. decembra 2024, sledita študentski dan na Fakulteti za upravo in po aplikaciji Zoom ter spletna okrogla miza Integriteta kot pomemben del vzgojno-izobraževalnega zavoda. V četrtek, 12. decembra 2024, bo v Hiši Evropske unije in po spletnem prenosu na sporedu osrednji dogodek okrogla miza Integriteta na preizkušnji: kako preprečiti obvode zakonodaje? Na njej bodo govorci predstavili konkretne prakse in predlagali ukrepe za preprečevanje zlorab zakonodaje v organizacijah. Več o dogodkih v tem tednu je na voljo na spletni povezavi.

Dogodek Integriteta v gospodarstvu v Tednu preprečevanja korupcije 2024
Dogodek Integriteta v gospodarstvu v Tednu preprečevanja korupcije 2024