Novice
Usposabljanja
Načrt integritete: zaznana tveganja še ne pomenijo koruptivnosti
Vodja Centra za razvoj in preventivo Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija) mag. Vita Habjan Barborič je danes na temo načrta integritete usposabljala uslužbence Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.
Udeležencem usposabljanja je uvodoma razložila pojem integritete in orodja oziroma institute po Zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) za njeno krepitev, kot so integriteta, načrt integritete, preprečevanje korupcije, Resolucija o preprečevanju korupcije, nezdružljivost funkcij, nasprotje interesov, omejitve poslovanja, nadzor nad premoženjskim stanjem, lobiranje, darila, zaščita prijaviteljev, protikorupcijska klavzula in izjava o lastniški strukturi. V nadaljevanju se je osredotočila na načrt integritete kot orodje za obvladovanje korupcijskih tveganj ter tveganj za druga protipravna in neetična ravnanja. Izpostavila je, da so tveganja potencialne ranljivosti podjetja oziroma organa in ne dejanske kršitve, zato nikakor še ne pomenijo znakov koruptivnosti oziroma neintegritete. Opozorila je, da s pravočasno in primerno prepoznavo možnih nevarnosti narašča možnost, da se jim uspešno izognemo.
Mag. Habjan Barborič je prvič predstavila tudi prenovljene Smernice za uresničevanje načrtov integritete, ki jih je Komisija javnosti predstavila v začetku decembra in ki bodo stopile v veljavo z novim letom. Smernice so pomemben korak k poenostavitvi priprave, uvedbe in izvajanja načrtov integritete v javnem sektorju, z njimi pa se krepi vloga dosedanjih skrbnikov za načrt integritete, ki postajajo pooblaščenci za integriteto z večjimi pristojnostmi in pomenom. Razložila je, da bodo imeli pooblaščenci za integriteto ključno vlogo pri obvladovanju ne le korupcijskih, ampak tudi drugih tveganj. Izpostavila je še druge novosti v prenovljenih smernicah, ki omogočajo lažje vključevanje načrtov integritete v redno poslovanje organizacij, s tem pa večjo skladnost poslovanja in bolj sistematično obvladovanje tveganj, ter preprečujejo morebitne kršitve.
Poglobljeni obravnavi vsebine so prisluhnili člani delovne skupine za integriteto ministrstva, skrbnica načrta integritete in njena namestnica. Namen usposabljanja je bil poglobiti razumevanje načrta integritete, ugotoviti, kje so možnosti za njegovo izboljšanje, izboljšati sposobnosti prepoznavanja in obvladovanja tveganj za kršitev integritete ter okrepiti zavedanje o vlogi in pomenu integritete pri vsakodnevnem delu uslužbencev ministrstva.