98. zasedanje GRECO v znamenju menjav v vrhu

22. 11. 2024

98. skupščinskega zasedanja Skupine držav proti korupciji (GRECO) v Svetu Evrope, ki se je ves teden odvijalo v Strasbourgu, se je kot predstavnica Slovenije in še zadnjič članica GRECO Biroja udeležila tudi vodja Centra za razvoj in preventivo mag. Vita Habjan Barborič. Tokratno zasedanje je potekalo v znamenju volitev.

GRECO s 1. januarjem 2025 začenja 6. ocenjevalni krog, ki se bo osredotočil na krepitev integritete in preprečevanje korupcije na lokalni ravni. Z vsakim novim ocenjevalnim krogom GRECO izvoli novega predsednika, podpredsednika in člane Biroja. Novi predsednik je postal David Meyer (Združeno kraljestvo), podpredsednik Antonio Delicado (Portugalska), člani Biroja pa Panagiota Vatikalou (Grčija), Alexia Kalispera (Ciper), Olivier Gonin (Švica), Marie-Lise Chipault (Francija) ter Sorin Tanase (Romunija). 

Marin Mrčela od Gianluca Esposita prevzema Pro merito medaljo
Marin Mrčela od Gianluca Esposita prevzema Pro merito medaljo

Dosedanji predsednik GRECO Marin Mrčela (Hrvaška) je svojo funkcijo predal po 13 letih predsedovanja. Ob tej priložnosti mu je generalni direktor Direktorata za človekove pravice in vladavino prava Gianluca Esposito v imenu Sveta Evrope izročil Pro merito medaljo za njegov prispevek na področju boja s korupcijo in krepitve temeljnih vrednot Sveta Evrope. 

Slovenija je sicer ena od ustanovnih članic GRECO vse od leta 1999, zadnjih 12 let pa je bila članica GRECO Biroja tudi mag. Vita Habjan Barborič. Članstvo v GRECO Biroju je opisala takole: "GRECO je telo, ki je prepoznan predvsem po strokovnosti, s katero v svojih državah članicah spremlja doseganje protikorupcijskih standardov. Ravno ta strokovnost in natančnost pri zbiranju in analiziranju stanja v neki državi članici sta bistveni za kredibilnost GRECO - druga tovrstna mednarodna telesa (OECD, UNODC), pa tudi Svetovna banka, EU, mediji in akademiki, GRECO poročila uporabljajo kot vire, na katerih utemeljujejo svoje aktivnosti, projekte, odločitve vis-a-vis tem državam. Priložnosti za napake torej ne sme biti. Kot v vsakih organizaciji ali telesu so tudi v GRECO njegove članice različne, njihove situacije determinirajo različni dejavniki, njihove aspiracije so različne. Naloga GRECO Biroja je in bo zagotavljati, da kljub tej različnosti članice obravnavamo na podlagi enakih meril. Ne sme biti pomembno, ali je država majhna kot San Marino s 30.000 prebivalci ali pa velika kot ZDA, ki tudi bistveno več prispeva v GRECO proračun (ta je odvisen od GDP države članice). Ravno ta enaka merila za vse in dejstvo, da države članice ocenjujejo druga drugo, je samo po sebi orodje sistema zavor in ravnovesij, kar zagotavlja pravičnost in strokovnost GRECO. V tem "norem" svetu, ko imamo včasih občutek, da pravičnosti ni več, da zmagujejo samo močnejši (po denarju, poznanstvih, orožju ali kako drugače), je GRECO skupnost pomembna svetla točka, ki jo je kot takšno treba ohraniti.” 

mag. Vita Habjan Barborič
mag. Vita Habjan Barborič