Etika kot branik družbe v dobi porasta prevar

18. 11. 2024

Danes se je z osrednjim dogodkom, ki je osvetlil pomen etike v obdobju porasta prevar, začel 25. Mednarodni teden ozaveščanja o prevarah. Gostja posveta na otvoritvenem dogodku je bila vodja Službe za operativo Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija) Katja Mihelič Sušnik. Komisija je sicer eden od 17 partnerjev, ki podpirajo aktivnosti in ukrepe za ozaveščanje o prevarah.

Image00014
Udeleženci posveta

Na otvoritvenem hibridnem dogodku sta poleg Mihelič Sušnik o tem, ali lahko etično okolje prepreči prevare, razpravljala še strokovni vodja službe za preprečevanje, odkrivanje in raziskovanje prevar pri Zavarovalnici Triglav Klemen Radetič in vodja oddelka za forenzične preiskave gospodarskega kriminala družbe Ernest & Young Janja Skamlič. Sogovorniki so osvetlili, kaj pomeni etika tako v poslovnem kot javnem življenju, kakšne so posledice, če etike ni oziroma če je delovanje etično šibko. Razpravljali so o ukrepih, ki jih lahko podjetja in organizacije sprejmejo, da zmanjšajo pojavnost prevar.

Katja Mihelič Sušnik je poudarila: "Komisija je preventivno in nadzorno naravnana, prizadevamo si, da se priporočila za krepitev integritete uresničijo v praksi, preden nastanejo težave in kršitve. Ne le Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč tudi drugih zakonov, kot je na primer Zakon o zaščiti prijaviteljev, ki spada pod naše pristojnosti."

Predstavila je tudi vlogo Komisije pri razvoju oziroma krepitvi etičnega okolja, predvsem skozi presojo integritete in njenih kršitev ter postavljanjem standardov na predmetnem področju. Komisija ima trenutno 27 pravnomočnih ugotovitev kršitev integritete (za 28 opredeljenih ravnanj in 28 obravnavanih oseb). Niz tveganj za kršitev integritete je, opozarja Mihelič Sušnik, moč obvladati z nekaterimi sistemskimi rešitvami, to je vzpostavitvijo mehanizmov za zaznavanje in učinkovito odzivanje na sume kršitve integritete ter vzpostavitvijo dobro delujočega sistema skladnosti poslovanja in integritete.

Dodala je še, kako pomembno je vzpostaviti etičen odnos tudi do poslovnih partnerjev: "Do svojih poslovnih partnerjev vzpostavljajmo integriteten odnos in takšna pričakovanja vzpostavimo tudi do njih. Pri nepravilnostih običajno sodelujeta vsaj dve strani – denimo javni in zasebni sektor. Z visoko stopnjo integritete ščitimo vse udeležence in sporočamo, da pričakujemo ravnanje v skladu z njimi."

V okviru mednarodnega tedna pod pokroviteljstvom globalnega društva ACFE in okriljem Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar se bo od danes do petka zvrstilo več dogodkov, konferenc in okroglih miz, z namenom ozaveščanja širše javnosti o problematiki prevar. Priznani strokovnjaki bodo delili svoje znanje o podjetništvu, kibernetski varnosti, poklicnih prevarah, socialnem inženiringu in podobno. Še eden v nizu dogodkov v tem tednu, ki ga organiziramo na Komisiji, je sredina okrogla miza Kako ZZPri ščiti in podpira prijavitelje v praksi?.