Novice
Vse novice
Mladi s Fakultete za upravo za več integritete v javnem sektorju
Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je danes sodelovala na dogodku Uprava gre v pravo smer, ki ga vsako leto organizira Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani. Letošnja osrednja tema je bila krepitev integritete in preprečevanje korupcije v javnem sektorju. Ocenjevalce je najbolj prepričala ideja o uvedbi sistema rangiranja integritete javnih uslužbencev, ki bi ga zmagovalna skupina uvedla v institucije javnega sektorja.
Dogodek se je začel z nagovorom prodekana za prenos znanja izr. prof. dr. Jerneja Buzetija, ki je pozdravil zbrane študente in poudaril pomen iskanja inovativnih rešitev za izzive javne uprave. Nato je namestnica predsednika Komisije Tina Divjak predstavila izhodišča problema ter poudarila: "Korupcija je negativna uporaba svoje moči in vpliva, da nekaj pridobiš zase ali za svoje sorodnike, prijatelje. Nasprotje korupcije je integriteta, pri čemer sta za njeno preprečevanje v javnem sektorju ključni dve ravni – integriteta posameznika in integriteta institucije. Danes smo tukaj, da razmislimo, kako ju lahko krepimo."
Dogodek, ki poteka v sodelovanju s Študentskim svetom, pobudo FUL povezani in letos prvič tudi s Komisijo, spodbuja študente, da v sodelovanju z izkušeno mentorico doc. dr. Sabino Bogilović razvijajo rešitve za aktualne izzive javne uprave. Tokratni izziv je bil usmerjen v iskanje inovativnih idej, kako oblikovati učinkovite mehanizme na ravni države za preprečevanje koruptivnih dejanj in nepravilnosti ter zagotavljanje večje integritete in transparentnosti pri vsakodnevnem delu javnih uslužbencev.


Študenti, razdeljeni v manjše skupine, so pod vodstvom mentorice iskali odgovore na ključno vprašanje. Po uri in pol intenzivnega razmišljanja in snovanja rešitev je sledila predstavitev idej vseh skupin. "Miselnost mladih, njihova angažiranost in odlične ideje so nas navdušile, zato je bilo izredno težko izbrati zmagovalca," je ob tem povedala Tina Divjak.
Predstavniki Fakultete za upravo in Komisije so po tehtnem premisleku izbrali skupino, ki je pripravila najbolj prepričljivo, izvedljivo in inovativno rešitev.
Rešitev predvideva vzpostavitev preglednega in razumljivega sistema, s katerim bi se lahko redno spremljalo in ocenjevalo ravnanje zaposlenih skozi prizmo integritete - od spoštovanja etičnih standardov in transparentnosti odločitev, do odgovornega komuniciranja in odnosa do sodelavcev ter uporabnikov storitev. Sistem bi služil kot motivacijsko orodje za krepitev etične kulture v organizacijah in hkrati kot podlaga za usmerjeno izobraževanje in razvoj kadrov.


Z dogodkom so organizatorji mladim ponudili prostor za razmislek o pomenu integritete in osebne odgovornosti, hkrati pa tudi priložnost, da sooblikujejo rešitve, ki bi jih v prihodnosti lahko vključili v konkretne prakse ali projekte. Na Komisiji si s tovrstnimi sodelovanji prizadevamo, da bi bila sporočila o pomembnosti integritete in preprečevanju korupcije dostopna vsem generacijam, še posebej mladim, saj verjamemo, da se zdrava in odporna družba gradi na temeljih ozaveščenih in odgovornih posameznikov.
Dogodek je bil še ena potrditev, da mladim ni vseeno in da imajo voljo soustvarjati bolj pošteno, pravično in transparentno družbo. To potrjuje tudi prispevek o aktivnem državljanstvu iz zadnje številke VESTniKa, kjer smo pisali o obisku dijakov, ki so imeli priložnost iz prve roke spoznati delovanje Komisije.