Novice
Vse novice
Študijski obisk Zveznega urada za boj proti korupciji Avstrije
Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je med 14. in 16. januarjem 2025 gostila delegacijo Zveznega urada za boj proti korupciji Avstrije (BAK) v sklopu študijskega obiska, namenjenega ozaveščanju o pomenu krepitve integritete in preprečevanja korupcije. Dogodek je potekal pod geslom “Krepitev integritete skozi izobraževanje”, osredotočal pa se je na izmenjavo najboljših praks krepitve integritete in preprečevanja korupcije na področju izobraževanja ter raziskovanje priložnosti za nadaljnje sodelovanje med obema organoma.
Prvi dan obiska so slovenski in avstrijski predstavniki predstavili primere dobrih praks, ki spodbujajo integriteto v izobraževalnem sistemu. Poseben poudarek so namenili predstavitvi avstrijskega protikorupcijskega projekta, ki ga vodi BAK in vključuje različne aktivnosti za ozaveščanje mladih o pomembnosti integritete in etičnega delovanja. Sreda je bila posvečena poglobljenemu pogledu na slovenske aktivnosti na področju preprečevanja korupcije v šolstvu. Predstavniki Zavoda RS za šolstvo in Komisije so udeležencem predstavili svoje projekte in aktivnosti. V razpravi so se osredotočili na možnosti za nadaljnje sodelovanje in razvoj novih projektov, ki bi prispevali k širjenju vrednot integritete tako na nacionalni kot na mednarodni ravni.
Zadnji dan obiska je delegacija BAK obiskala Osnovno šolo Prežihov Voranc v Mariboru. Ta je sodelovala v pilotnem projektu Krepitev integritete v osnovnih šolah, ki je potekal v okviru projekta Integriteta: skupni cilj generacij. OŠ Prežihov Voranc je tako ena od šol, ki si prizadeva integriteto prenesti prav na nivo delovanje zavoda. Tako so se gostje v Mariboru spoznali z lokalnimi pristopi k spodbujanju integritete med mladimi, si ogledali aktivnosti šole in se udeležili ure angleškega jezika v 3. razredu. Z učiteljskim zborom pa so razpravljal o pedagoških pristopih in učinkih šolskih aktivnostih na krepitev integritetnega vedenja.
Študijski obisk je utrdil vezi med Slovenijo in Avstrijo ter odprl nove priložnosti za sodelovanje pri osveščanju o preprečevanju korupcije. Udeleženci so se strinjali, da je krepitev integritete ključna za oblikovanje družbe, ki temelji na poštenosti, odgovornosti in zaupanju, in da lahko izmenjava izkušenj in dobrih praks med državami pomembno prispeva k skupnemu cilju – družbi brez korupcije.