Novice
Vse novice
Zaradi zaznanih korupcijskih tveganj pri postopku imenovanja članov sveta JAK Komisija izdala priporočila
Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je pri primeru imenovanja članov sveta Javne agencije za knjigo Republike Slovenije (JAK) zaznala korupcijska tveganja glede ustreznega postopka izbora kandidatov, zato je Vladi Republike Slovenije izdala priporočila za ustreznejše upravljanje teh tveganj in preprečevanje nastanka podobnih primerov v prihodnje, ki jih v celoti objavljamo v nadaljevanju.
Komisija je postopek začela na podlagi dopisa iz julija 2024 z očitki glede sumov nasprotja interesov pri imenovanju nekaterih članov sveta JAK. Določene sume kršitev v zvezi s tem Komisija še preverja, je pa na podlagi pregleda spletnih strani Ministrstva za kulturo (MK) in JAK, javno dostopnih evidenc, pridobljene dokumentacije MK in lastnega internega gradiva zaznala korupcijska tveganja.
V Zakonu o Javni agenciji za knjigo RS (ZJAKRS) in Sklepu o ustanovitvi JAK namreč ni točno določeno, kakšen je postopek predlaganja treh članov sveta JAK, ki jih je v konkretnem primeru po pojasnilih MK predlagala ministrica za kulturo. Tak postopek je izpostavljen številnim korupcijskim tveganjem, saj lahko minister oziroma ministrica na ta način favorizira kandidate, s katerimi je osebno ali politično povezan/-a. Z objavo javnega poziva in jasnimi merili izbire (npr. izobrazba, izkušnje, kompetence) bi se lahko prijavili kandidati z različnimi izkušnjami in ozadji, povečala bi se tudi možnost za izbiro najbolj strokovno usposobljenih kandidatov. Brez transparentno in sledljivo izvedene izbire pa se lahko zmanjša zaupanje javnosti v integriteto in nepristranskost organa.
Zato Komisija v zvezi s tem izdaja priporočilo Vladi RS in ne le MK, saj ustrezne postopke iskanja, izbora oziroma predlaganja kandidatov Vladi Republike Slovenije za imenovanje na različne funkcije zaznava kot sistemsko težavo, in sicer priporoča da:
vsa ministrstva pri izbiri kandidatov izvedejo javni poziv,
v zvezi z izbiro kandidatov na določene funkcije oziroma položaje poleg zakonsko določenih kriterijev ministrstva opredelijo tudi jasna merila, postopke in kriterije, po katerih se bo ugotavljalo izpolnjevanje pogojev kandidatov,
pri postopku izbire kandidatov ministrstva vodijo ustrezne zapisnike in se vsi deli izbirnega postopka ustrezno dokumentirajo (zapisniki, poročila itn.) in da
v vladnem gradivu, v katerem se pripravi predlog sklepa Vlade Republike Slovenije ter obrazložitev predloga sklepa Vlade Republike Slovenije, ministrstvo ustreznost/primernost predlaganega kandidata obrazloži na jasen in konkreten način, iz katerega bo razvidno, zakaj pristojno ministrstvo točno določenega kandidata predlaga za določeno mesto, funkcijo oziroma položaj.
Tretja podobna priporočila v povezavi z imenovanji
Komisija je podobna priporočila ministrstvom in vladi sicer podala že konec leta 2022 in v marcu 2025 (v povezavi z imenovanjem generalnega direktorja Policije). Na zadnja je od Vlade RS prejela odziv, v katerem se ta sprašuje o mejah tovrstnih priporočil. Komisija je Vladi v odzivu pojasnila zakonske določbe, na podlagi katerih v primerih zaznave sistemskih korupcijskih tveganj na določenem področju izdaja priporočila. »Zaznava korupcijskih tveganj in izdaja priporočil z namenom preprečevanja ogrožanja učinkovitega delovanja pravne države predstavljata osnovno nalogo Komisije, pri opravljanju katere je avtonomna,« je v odgovoru Vladi tudi izpostavila Komisija. Odziv na tokratna priporočila Komisija pričakuje v roku treh mesecev, po prejetju pa ga bo objavila na svoji spletni strani.
Dokumenti