Novice
Vse novice
Zaščita prijaviteljev po ZZPri: izzivi in rešitve za večjo učinkovitost in podporo
Skoraj dve leti od začetka veljave Zakona o zaščiti prijaviteljev (ZZPri) je Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) na današnji spletni okrogli mizi osvetlila ključne vidike in izzive izvajanja zakona v praksi, izkušeni sogovorniki pa so se osredotočili na zakonsko določene zaščitne in podporne ukrepe za prijavitelje ter na njihovo uporabo v različnih situacijah. »Biti prijavitelj ni lahko, zato je ZZPri prelomen, saj nudi osnovno varnost in podporo. A delovati mora v praksi. Vsi vpleteni v sistem zaščite prijaviteljev smo odgovorni, da vzpostavimo delujoč, zaupanja vreden sistem,« je uvodoma izpostavila namestnica predsednika Komisije Tina Divjak.
Sodelujoči na okrogli mizi – vodja Centra za zaščito prijaviteljev na Komisiji Gregor Pirjevec kot moderator ter odvetnika Tanja Bohl in Kevin Rihtar – so med drugim izpostavili, da je ZZPri korak v pravo smer, saj vzpostavlja jasne mehanizme za zaščito prijaviteljev, a hkrati prinaša tudi nekatere izzive, kot so pogoji za pridobitev statusa prijavitelja (t. i. žvižgača), skladnost delovnopravnih ukrepov ter učinkovitost posebnega sodnega varstva.
Gregor Pirjevec je uvodoma predstavil zaščitne ukrepe za prijavitelje po ZZPri, med drugim tudi potrdilo o upravičenosti do zaščite, ki ga prijavitelju lahko izda Komisija, in nadomestilo za primer brezposelnosti v primeru skrajnega povračilnega ukrepa – odpovedi delovnega razmerja. »ZZPri je kljub nekaterim pomanjkljivostim ogromna izboljšava za prijavitelje,« je poudaril.
S sogovornikoma je spregovoril o pomenu zaupnikov, ki so jih delovne organizacije v skladu z ZZPri morale imenovati lani. »V splošnem aktu lahko delodajalec vse zelo dobro opredeli, a pomembno je izobraževanje zaupnika. Njegova vloga je bistvena,« je poudarila Tanja Bohl. Kevin Rihter pa je izpostavil, da bi morali ZZPri kot prednost in priložnost videti tudi delodajalci: »Zakon pokuša dati delodajalcu možnost, da sam, po notranji poti, razreši stvari, ki so bile zaznane.« Očitki o velikih dodatnih administrativnih bremenih, ki jih prinaša zakon, se niso izkazali za upravičene, so se strinjali sogovorniki, in zaključili, da vse bolj prihaja v ospredje, kako pomembne stvari zaščita prijaviteljev naslavlja. Pri tem so izpostavili pomen ozaveščanja – tako zaupnikov kot delavcev, delodajalcev in širše javnosti.
Dogodek je – podobno kot junijska okrogla miza Komisije na to tematiko – znova pokazal, kako pomembno je medsebojno sodelovanje institucij, nevladnih organizacij in strokovnjakov za učinkovito zaščito tistih, ki si upajo prijaviti nepravilnosti v javnem ali zasebnem sektorju.
Še veliko priložnosti za izobraževanje o zaščiti prijaviteljev
Komisija organizira letos še en dogodek o zaščiti prijaviteljev, in sicer brezplačno usposabljanje za zaupnike po ZZPri prihodnji četrtek, 28. 11. 2024. Pomen prijavljanja kršitev bo vpet tudi v vsebine letošnjega Tedna preprečevanja korupcije (9. – 12. 12. 2024), prav tako pa bo Komisija z ozaveščanjem o pomenu zaščite prijaviteljev nadaljevala v letu 2025.